Domov Dogodki JOSIP OSTI

JOSIP OSTI

22.01.2019 18:00

Tržaško knjižno središče, Skupina 85/Gruppo 85 Trst in Znanstveno-raziskovalno središče Koper Vas vljudno vabijo v torek, 22. januarja 2019, ob 18. uri na srečanje: JOSIP OSTI, ob mednarodni literarni nagradi mesta Koper PONT in s knjižno bero 2018.
Pogovor s pesnikom bosta vodila dr. Vesna Mikolič in Marko Kravos.

 

O dogodku:

Literatura, ki gradi mostove

“Josip Osti že ves čas svojega delovanja vzpostavlja mostove. Opravljal je vlogo posrednika med avtorji, ki so se med vojno znašli v zaprtem Sarajevu, in to vlogo opravlja tudi danes s svojo literaturo.” Tako je Vesna Mikolič predstavila pesnika, pisatelja, esejista, literarnega kritika in prevajalca Josipa Ostija, kateremu je bil prejšnji torek posvečen literarni dogodek v prostorih Tržaškega knjižnega središča na Trgu Oberdan.
Josip Osti je eden izmed najbolj priznanih literatov na našem in širšem območju. Rojen v Sarajevu leta 1945, živi v Tomaju na slovenskem Krasu vse od leta 1990. Njegov opus obsega več kot dvajset pesniških zbirk, pet proznih del in trinajst zbirk esejev, literarno-kritiških in publicističnih tekstov. Uredil je več antologij slovenske in bosansko-hercegovske poezije in proze ter prevedel okrog 90 knjig in 15 iger slovenskih avtorjev. Njegova dela so prevedena v slovenski, italijanski, hrvaški, češki, angleški, poljski, makedonski, turški in bolgarski jezik. O sebi pravi, da je svobodni umetnik, ki čivi od ljubezni in tega, kar napiše in prevede.
Ob Ostiju sta večer sooblikovala slovenistka Vesna Mikolič in pesnik Marko Kravos, ki sta občinstvu predstavila ta imeniten in vsestranski lik. Lani je bila Ostiju podeljena mednarodna nagrada za književnost PONT. To, da je ravno Osti prv prejemnik te nagrade, in da je njegov najnovejši roman Črna, ki je pogoltnila vse barve kot prvi izšel v zbirki PONT, ni naključno, sa je Osti pravo utelešenje vrednot, na katerih sloni zbirka. Vesna Mikolič je povedala, da so hoteli zbirko PONT, ki nastaja v sozaložništvu Beletrine in Založbe Annales ZRS Koper, nadgraditi z nagrado, ki bi še bolj izpostavila literaturo, ki povezuje. (…)
V romanu [Črna, ki je pogoltnila vse barve] je razvidna Ostijeva vloga posrednika med različnimi kulturami, to je pa zlasti zgodba o prijateljstvu. Osti piše o bosanskem pesniku Huseinu Tahmiščiću (1931-1999), ki se je primoran boriti proti postopni izgubi vida. Ko se v povojnem času spet vrne v Sarajevo, okolja skoraj ne prepozna več. Osti pripoveduje o njem in njegovi družini s pomočjo njune korespondence. Roman pa je napisan v obliki pisma, Ostijeve zahvale prijatelju in pesniku Borisu A. Novaku, ki je v času obleganja Sarajeva nudil pomembno pomoč bosanskim ustvarjalcem.
Marko Kravos je Ostijevo literaturo ocenil kot poetično ter izredno komunikativno, domačo in toplo. (…)

Helena Lupinc
(Iz Primorskem dnevniku, 25.01.2019)