Domov Dogodki SREČANJE Z DIRIGENTOM SIMONOM KREČIČEM

SREČANJE Z DIRIGENTOM SIMONOM KREČIČEM

26.03.2019 18:00

Center za evropske študije v sodelovanju z Glasbeno matico in Tržaškim knjižnim središčem Vas vljudno vabi v torek, 26. marca 2019, ob 18. uri na srečanje s Simonom Krečičem dirigentom in umetniškim direktorjem Opere Slovenskega narodnega gledališča Maribor.
Z gostom se bo pogovarjala Rossana Paliaga.

 

O dogodku:

“Najboljša dirigentska šola je opera!”

Priznani slovenski dirigent in pianist Simon Krečič je v zadnjih letih vedno bolj prepoznaven tudi v Italiji, predvsem na Tržaškem, saj je že nekajkrat prevzel taktirko tržaškega opernega orkestra, kar je za Slovenca redkost. Vodil je opero Hči polka in Ljubezenski napoj Gaetana Donizettija pa tudi Božični koncert in Mozartov Requiem, ki ga je v opernem gledališču Verdi lansko leto priredil Kulturni center Lojze Bratuž.
Zanimiv pogovor z dirigentom, ki ga je vodila muzikologinja in predsednica Zveze cerkvenih pevskih zborov iz Trsta Rossana Paliaga, je priredil Center za evropske študije, v sodelovanju s TKS in Glasbeno matico, v torek, 26. marca, v prostorih Tržaškega knjižnega središča.
Vsak dirigent se rodi najprej kot instrumentalist, prav tako tudi Simon Krečič, ki je razkril, da se je začelo vse kot čisto naključje. Starši niso bili glasbeniki in on je sam vprašal za vpis v glasbeno šolo. Glasbo je tako vzljubil in pot nadaljeval po srednji in nižji šoli na akademiji po čisto naravnem sosledju. Na podiplomskem študiju v Švici se je odločil, da bo potrebne kredite dopolnil z dirigiranjem, in profesor je takoj razumel, da je za ta poklic nadarjen, in mu svetoval, naj nadaljuje to pot. Najboljša dirigentska šola je opera, tako je iskal mesto za korepetitorja in ga dobil v Mariboru leta 2006. Leta 2008 se je udeležil dirigentskega tekmovanja v Grossettu, kjer je dobil nagrado, in to je privedlo do prve velike priložnosti, in sicer do vodenja orkestra Slovenske filharmonije iz Ljubljane.
Biti dirigent je zahtevna vloga, ki potrebuje vajo z ljudmi. Težko je vaditi sami, zaradi tega ima pri tem tudi psihologija pomembno vlogo, saj je treba biti do orkestra spoštljivi in s tem pridobiti spoštovanje glasbenikov, ki ti res veliko dajo predvsem na začetkih, ko si še neizkušen, je povedal Krečič. Podobno je z zborom. Če si s pevci v kontaktu, nezavedno delajo to, kar si dirigent želi. O tem je Simon Krečič prepričan, kar lahko opazimo, ko dirigira, saj je viden intenziven čustveni odnos, ki ga ima do odra.
V nadaljevanju je gost obrazložil tudi odnos med dirigentom in režiserjem. Če sta oba dovolj izobražena in vesta, kaj je njuna naloga, potem ne pride do konfliktov. So vaje, ki jih vodi dirigent, in vaje, ki jih vodi režiser, in oba upoštevata delo drugega. Dirigenta skrbi glasbena plat, in dokler režijski koncept ne moti glasbene plati, je vse v redu. (…)
Vesel je [dirigent], da ima stalno službo v Mariboru (dirigent in umetniški direktor Opere Slovenskega narodnega gledališča Maribor), saj ne rad zapušča dom in družino, predvsem če gre za več kot mesec dni. V naslednji sezoni bo vsekakor šel prvič dirigirat v Švico, in sicer Verdijevo delo Ivana Orleanska, v Ljubljani ima na programu Čajkovskega, ob stoti obletnici mariborskega opernega gledališča pa pripravljajo delo Marpurgi iz romana Zlate Vokač. (…)


(Iz Novega glasa, 4.04.2019)